Inteligentnejši otroci pogosteje zbolijo za bipolarno motnjo

  • Google Plus

Včasih smo velikokrat slišali rek: »Od genija do norca je majhen korak.« Četudi se nam zdi ta trditev nenavadna, neprijetna ali politično nekorektna, pa se je izkazalo, da je v njem lahko tudi kanček resnice.

Visok IQ pri otrocih je lahko povezan z bipolarno motnjo v kasnejših obdobjih življenja. Dolgoletna raziskava Univerze v Glasgowu je namreč potrdila domnevo, da so otroci z visokim IQ-jem bolj nagnjeni k kasnejšim bipolarnim motnjam.

V okviru raziskave so opravili teste na široki populaciji 8-letnikov. Pri 22. in 23. letih so skupino 1881 posameznikov še enkrat testirali, a tokrat so s testom za odkrivanje bipolarne motnje pri njih iskali manične lastnosti.

Cena, ki jo plačamo za inteligenco

Raziskovalci so odkrili, da so testirani posamezniki, ki so se uvrstili v skupino 10 % z največ maničnimi lastnostmi in epizodami v preteklosti, v otroštvu imeli povprečno 10 točk višji IQ kot tisti, ki so se pri 22. ali 23. letih uvrstili med 10 % z najnižjo stopnjo maničnih lastnosti.

Raziskavo je vodil profesor Daniel Smith iz univerze v Glasgowu, ki na univerzi predava psihiatrijo. O izsledkih raziskave je za britanski Guardian povedal naslednje: »Lahko bi rekli, da obstaja možnost, da so resne motnje razpoloženja, kot je bipolarna motnja, cena, ki jo moramo ljudje plačati za več adaptivnih lastnosti, kot so inteligenca, ustvarjalnost in verbalna sofisticiranost.« Profesor Daniel Smith se sicer ukvarja še z eno drugo zelo zanimivo temo, to je povezava med duševnimi boleznimi in kadriovaskularnimi motnjami.

Ocenjujejo, da ima v Sloveniji bipolarno motnjo približno 24.000 ljudi. Bipolarna motnja naj bi se pojavljala pri 1,3 – 3,3% splošne populacije. V Evropi pa za to boleznijo trpi več kot 2 milijona posameznikov.

Bipolarna motnja je oblika nihanja razpoloženja, pri čemer se izmenjujeta maničnost in depresija. Bolezen lahko vpliva na človekove funkcionalne sposobnosti in njegovo družbeno življenje. Cikli izmenjave obeh skrajnih razpoloženj so različni in se ljudje z njimi spopadajo na različne načine. Včasih bolezen spremljajo tudi druga psihotična stanja, ljudje z bipolarno motnjo pa so nagnjeni tudi samomorilnosti.

 

comments powered by Disqus