Nuša Derenda je iz mojih koncev, iz Posavja. Prvič sem jo videla, ko sem imela 17 let.
Takrat sem šla na ples, kjer je nastopala z bendom. Bila je polna energije, vsa nasmejana in čedna. Spomnim se, da je pela do jutra. In takšna je bila tudi leta kasneje, ko sva se zares spoznali, ko sem vodila neko prireditev in je bila moja sogovornica. Takoj sva si bili všeč, moram reči. Punca je zgovorna, odprta, z nalezljivo energijo. Ne moreš kaj, da ti ne bi bila všeč. Pa sva kmalu začeli z ženskimi temami. Med njimi tudi o tem kako mora biti ves čas brezhibno urejena, saj je takšen človek, da ne dela nič na pol.
Nuša se za nastope ureja sama, za večje koncerte in gostovanja na televiziji pa ima urejeno vizažistko. Trudi se, da je vedno lepo oblečena, da ima urejeno pričesko in seveda, da je v dobri kondiciji. Že pred časom je začela razmišljati, da ji veliko časa vzame depilacija.
»Vedno se trudim biti urejena, saj to od mene pričakuje tudi moja publika. Včasih pride do situacij, ko si na tesno s časom, tečem z nastopa na nastop in potem me prešine misel, če sem urejena pod pazduhami, če imam urejene noge, da bom lahko oblekla obleko, ki jo predvidim za nastop. Zato sem začela razmišljati o trjani odstranitivi dlačic. Ker sem že poskušala z odstranitvijo dlak v kozmetičnih salonih in mislila, da gre za trajno odstranitev, pa to ni bila, sem se želela posvetovati s strokovnjakinjo. Svetovali so mi dermatologinjo Metko Adamič, ki ima Dermatološki center Parmova, saj so mi prijateljice povedale, da je res najboljša na tem področju.«
Mag. Metka Adamič, dr. med., spec. dermatovenerologije, ki je avtorica evropskih strokovnih smernic za uporabo laserja v dermatologiji, jo je opozorila, da večina naprav, ki jih srečamo v slovenskih kozmetičnih salonih, ni laserjev. »Tam se pravzaprav srečujemo z IPL tehnologijo oz. intenzivnimi svetlobnimi viri, ki delujejo drugače kot laser, obe vrsti naprav se razlikujeta tudi po uspešnosti oz. stalnosti rezultata. Pri IPL napravah je tveganje za poškodbe večje, saj svetloba deluje na celotno kožo in ne zgolj na dlake kot v primeru laserja. Nekatere IPL naprave delujejo tudi v svetlobnem spektru UV, kar pomeni, da podobno kot solarij, v našo kožo neposredno vnašajo UV žarke.«
Nuša se je po posvetu z Metko Adamič, dr. med. odločila, da poskusi laser. Strokovnjakinja ji je povedala, da je za odstranitev dlak ravno pravi čas, da bo morala priti vsaj trikrat v zaporedju nekaj tednov in da se v tem času ne sme izpostavljati soncu. Po končanem postopku pa dlake več ne bodo zrastle. »Napravo za lasersko odstranjevanje dlak mora upravljati zdravnik, saj mora pred posegom preveriti različne dejavnike, ki bistveno vplivajo na nastavitev naprave in potek posega. Tega nekdo brez ustreznega strokovnega znanja ne more storiti. Nenazadnje je lasersko odstranjevanje dlak agresiven poseg. In zato je treba skrbno premisliti, komu bomo zaupali svojo kožo, » pravi mag. Metka Adamič.
Slovenija je ena redkih evropskih držav, ki uporabe laserjev in drugih svetlobnih naprav v medicinske in kozmetične namene nima regulirane, zato z njimi lahko upravlja vsakdo. Posledično se mag. Adamičeva v svoji ambulanti v Dermatološkem Centru Parmova v Ljubljani srečuje s poškodbami, ki so jih pacienti dobili zaradi nepravilne uporabe in neveščostjo osebja v kozmetičnih salonih. Po drugi strani pa ugotavlja, da je stopnja osveščenosti na tem področju slaba in ljudje od tovrstnih posegov v kozmetičnih salonih pričakujejo nerealne učinke, v nekaterih primerih ponudniki teh storitev celo zavestno zavajajo potrošnike.
Tako je tudi z napravami, ki si jih veliko žensk kupi, da si z njimi odstranjuje dlake kar doma.
»Med njimi so diodni laserji, IPL naprave (intenzivna pulzna svetloba), nadalje naprave s kombinirano radiofrekvenčno energijo in IPL. Energija žarka, ki ga takšni aparati proizvajajo niti približno ni primerljiva s profesionalnimi. Zato seveda ne moremo pričakovati enakih končnih učinkov. Ob tem pa je seveda ob neprevidni uporabi možnost stranskih učinkov (med katerimi se najbolj bojimo poškodbe oči in opeklin) velika. Energija svetlobe, ki jo aparati oddajajo, zadošča za prehodno odstranitev dlačic, nikakor pa učinki glede trajne odstrabnitve niso primerljivi s profesionalnimi, predhodno omenjenimi laserskimi aparati.«
Nuša je tako sredi laserske odstranitve dlak in bo letošnje poletje že preživela povsem brez skrbi, da bi pozabila na odstranitev dlak. Tako bo imela povsem gladke noge in pazduhe in tako nikoli več ne bo niti pomislila na to, da ni urejena in nima gladke kože. Tako ji bo več časa ostalo za svojo veliko ljubezen petje, svoja dva sinova in moža, ki je njen partner od začetka njene kariere.