So komiki res bolj nagnjeni k depresiji?

Foto: Mario Anzuoni/Reuters

  • Google Plus

Genijalni Robin Williams je nekoč dejal: "You're only given one little spark of madness. You mustn't lose it."  (Vsakemu je dana le ena iskrica norosti. Pazite, da je ne izgubite.)

Nekateri pa se sprašujejo, če je ta iskrica norosti, ki je dana komedijantom, morda pot do depresije. Obstaja namreč prepričanje, da so nekateri komedijanti, takšni kot je bil Robin, nagnjeni k depresiji in da del njihove izredne kreativnosti izhaja prav iz tega stanja.

Andy Nulman, predsednik in soustanovitelj festivala Just for Laughs comedy, je ob novici, da je Robin Williams umrl, dejal: “Zgodba se ponavlja.” Ob tem pa nanizal cel seznam komikov, ki so umrli zaradi samomora ali predoziranja z drogami. Med njimi sta tudi stand up komika Mitcha Hedberga in Richarda Jeni, ki je bil reden nastopajoč na Tonigh Showu.

Dave Foley, ki je prav tako komik in je šel sam skozi pekel depresije, je zapisal: ” Grozljivo si je predstavljati, kako je trpel Robin. Želel bi si, da bi našel boljšo rešitev.”

" Najhujša stvar pri depresiji je, da ti laže. Majhen Gremlin, ki živi v tebi ti daje občutek, da te nihče ne mara in da je edina rešitev, da si vzameš življenje, ker je tako bolje, kot živeti s to hudo bolečino, “ pravi eden izmed komikov. 

Stereotipi o žalostnem klovnu 

Študija, ki je bila objavljena januarju v British Journal of Psychiatry je predvidevala, da imajo komiki višjo raven psihotičnih karakteristik, kot običajni ljudje. Enake karakteristike imajo tudi ljudje, ki imajo diagnozo shizofrenija in bipolarna motnja, razlagajo avtorji te študije. “Čeprav lahko prav shizofrenija povzroča pri ljudeh izjemno kreativnost in razmišljanje izven škatle”, pravi Oxford University profesor Gordon Claridge. 

Nekatere študije proučujejo tudi, če morda komiki ne uporabljajo humorja, da bi se zaščitili pred tesnobo ali da že v otroštvu postanejo šolski klovni, da gredo lahko mirno skozi težavno obdobje odraščanja. Antropologinja Gil Greengross pa je naredila raziskavo, v kateri je dokazala, da imajo vsi otroci težave in bodoči komiki niso izjema. Nobena od teh študij ni dokazana, obstaja pa ljudska teorija, da so komedijanti bolj nagnjeni k depresiji. Morda pa je komedija sama tista, ki navede gledalce, da so komedijanti moteni ali depresivni, ker pripovedujejo svoje nenavadne zgodbe.

Komik David Granier, avtor knjige Srečen Nevrotik pravi, da je to le stereotip, naprimer žalostni klovn in da je res nepošteno primerjati komike in depresijo ali mentalno bolezen. “Mnogo ljudi, ne samo komikov, uporablja humor, da bi prekrili svojo bolečino ali žalost, “ pravi Grainer. Zelo razširjen je tudi stavek:  Smeh je najboljše zdravilo in da je komedija zdravilo, zato ni prav, da se humor primerja z depresijo in dodaja, da ga je prav humor mnogokrat rešil pri zelo hudih situacijah v življenju. Žal smisel za humor ni rešil izjemnega igralca Robina Williamsa.

Članek je bil objavljen nahttp://www.cbc.ca/news/health/robin-williams-death-are-comedians-more-prone-to-depression-1.2734500

 

 

 

comments powered by Disqus