Pomladne alergije

Ste začutili pomlad v zraku? Ptički že pojejo na vejah, prvo cvetje se je že razprlo, vzbrstelo je drevje, trava zeleni.

  • Google Plus

Error v spominu imunskega sistema

Naš imunski sistem se ob stiku s snovjo, ki jo prepozna kot nevarno, reagira tako, da se ji upre.  Včasih pa pride do napake v spominu imunskega sistema in telo pretirano reagira na snov,  ki v resnici  sploh ni škodljiva. Strokovnjaki temu pravijo, da telo reagira alergeno. Alergija je pretirana reakcija imunskega sistema na določeno snov. Snovi, ki sprožijo v telesu alergijsko reakcijo imenujemo alergeni.

Alergijske težave niso omejene samo na pomlad

Začetek leta je predvsem obdobje alergij na cvetni prah ali senenega nahoda, ki po podatkih zdravnikov, pesti približno 30 % populacije, pri čemer se pri nekaterih ljudeh težave pojavijo izraziteje, pri drugih manj. Alergija na cvetni prah se prično, ob cvetenju prvih dreves, gmovnic, trav in cvetlic. Nekatera drevesa začno s procesom oprašitve že v januarju in trajajo nekje do konca aprila, vendar pa to še ne pomeni konca sezone senenega nahoda, saj nekatera drevesa cvetijo v jesenskem času. Sicer pa se alergije lahko pojavijo vsakič, ko posameznik pride v stik z alergenom.

Alergene lahko vdihnemo, zaužijemo ali pa se jih dotaknemo (kontaktne alergije), zelo hude pa znajo biti tudi alergijske reakcije na pike žuželk. Reakcije na alergene so različne: nekateri dražijo sluznico v ustih, nosu in očeh, povzročajo glavobole, prebavne motnje, spremembe na koži (kontaktni ekcem, utikarija in koprivnica), v hudih primerih pa lahko pride do krčev v sapnicah in motenj krvnega obtoka. Alergije so neprijetni spremljevalci življenja, vendar pa je večina oblik alergij ob pravilnem ravnanju obvladljivih. Pogosti alergeni so cvetni prah, živalska dlaka, plesni, nekatera zdravila, sončna svetloba, med živila pa jagode, oreščki, arašidi, jajca in gluten.

Kako zdraviti alergije?

Posameznik se mora naučiti živeti z alergijo, saj je – v večini primerov- ni mogoče pozdraviti.  Nekatere vrste alergij preidejo same, to opazimo pri otrocih, ki so lahko od rojstva alergični na jajca ali mleko, mnogi na oboje, pa alergije z leti minejo.

Ostale vrsto alergij zdravniki zdravijo s posebnimi zdravili, posebej pomembno pa je, da so alergiki pozorni, da se izogibajo snovem, ki jim povzročajo težave. To sicer velikokrat pomeni spremembo življenjskega stila, načina prehrane, pa tudi slovo od hišnih ljubljenčkov. Zdravila, ki blažijo posledice alergij se imenujejo antihistaminiki, drži pa se jih slab sloves, saj pogosto prihajajo v paketu z  zaspanostjo in utrujenostjo.  Vse več kliničnih študij pa strokovnjakom pomaga, da so ta zdravila čedalje bolj učinkovita in s čim manj neželenimi učinki.

Vsebnost cvetnega prahu beleži ARSO

Agencija republike Slovenije za okolje vsakodnevno beleži vsebnost koncentracije različnih vrst cvetnega prahu in jih objavlja v svoji biometeorološki napovedi. Takšna napoved je lahko koristna predvsem za tiste, ki imajo hude oblike senenega nahoda in morajo ob povečani vsebnosti določenega tipa cvertnega prahu omejiti svoje gibanje na prostem.

Ne podcenjujte vpliva sonca

Še nedavno je veljalo, da je sonce vir življenja in zdravja, danes pa vemo, da je tudi vir različnih, tudi hudih težav. Pri alergiji na sonce je značilno, da sončni žarki povzročijo reakcijo na koži, pojavita se srbečica in izpuščaj na predelu kože, ki je bil izpostavljen soncu. Tudi pri alergiji na sonce, je pomembna preventiva, zato je pomembno, da se ustrezno zaščitimo, predvsem moramo posvetiti pozornost fizični zaščiti.  

Alergije so spremljevalci življenj, zato je pomembno, da se z njimi čim prej soočimo in ustrezno ukrepamo, da se ognemo alergenov. Najtežje je, ko se z njmi srečajo malčki in dojenčki,  a v uteho nam je lahko, da pri nekaterih alergije s časom izzvenijo. Vendar pa obstaja bojazen, da se v različnih življenjskih obdobjih zopet pojavijo. 

comments powered by Disqus